YÖS

YÖS

YÖS

مدرس:

آکادمی آران
YÖS

شرح دوره

آزمون یوس ترکیه، امتحان ورودی دانشگاه‌های کشور ترکیه است‌. این آزمون توسط هر دانشگاه و به صورت جداگانه برگزار می‌شود‌.البته از سال 2010 این روند اجرا می شود و تا قبل آن، این آزمون یک بار در سال برای تمام دانشگاه ها برگزار می شد. شرکت در آزمون YOS ترکیه و کسب نمره قبولی در آن به دانشجویان بین‌المللی امکان تحصیل در رشته‌های مختلف(تمامی رشته ها به جز خلبانی) در دانشگاه‌های معتبر ترکیه را می‌دهد‌‌. اعتبار مدرک این آزمون معمولا دو سال است که بسته به نوع دانشگاه مدت آن می تواند کمتر نیز باشد.

 مفاد  اصلی این آزمون به هوش ، ریاضی و هندسه اختصاص دارد. توجه داشته باشید آزمون یوس زبان محور نیست و عملا سواد ریاضی و هوش شما را مورد سنجش قرار می دهد.

آزمون یوس بیشتر دانشگاههای ترکیه دارای 80 سوال است و بودجه بندی آن عموما 40 سوال هوش ، 35 سوال ریاضی و 5 سوال هندسه است اما بعضی از دانشگاه‌های دولتی ترکیه از این بودجه بندی تبعیت نمی‌کنند و ممکن است تعداد سوالات بیشتر یا کمتر از 80 سوال باشد. زمان آزمون برای هر دانشگاه از 120-100 دقیقه متغیر می باشد.

سوالات آزمون به صورت تستی بوده و هر سوال دارای 5 گزینه است. در برخی از دانشگاه ها برای این آزمون نمره ی منفی در نظر گرفته نمی شود اما برای برخی دیگر نمره ی منفی 4 به 1 وجود دارد، یعنی 4 پاسخ غلط یک جواب درست را از بین خواهد برد.

کمترین نمره ی قبولی در این آزمون 50 می باشد اما باید در نظر داشته باشید که برای قبولی در دانشگاه و همچنین رشته هایی مانند پزشکی و دندان پزشکی و دارو سازی باید نمره  ی بالایی کسب کنید. (هرچقدر این نمره به 100 نزدیک تر باشد بهتر است.)

اطلاعات مربوط به ثبت نام

ثبت نام این آزمون معمولا از بهمن ماه شروع شده و آزمون نیز در ماه های اردیبهشت و خرداد برگزار می شود. که طبق آخرین بخش نامه وزارت علوم ترکیه (YOK) از امسال از ماه ژانویه اولین آزمون مرکزی بعنوان TR-YÖS برگزار خواهد شد.

*نمره ی هر آزمون صرفا برای همان دانشگاه معتبر است اما نمره آزمون برخی دانشگاه ها مانند استانبول، آنکارا، اگه می تواند در صورت نیاز چرخشی باشد.(یعنی شما برای پذیرش در یک دانشگاه از نمره آزمون دانشگاه دیگر می توانید استفاده کنید.)

مدارک مورد نیاز شما برای ثبت نام در این آزمون عبارتند از:

 • همراه داشتن اصل پاسپورت
 • هماه داشتن اسکن و اصل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی
 • فارغ التحصیل بوده یا دانش آموز سال آخر دبیرستان باشید.
 • نباید تابعیت کشور ترکیه را داشته باشید.

هزینه آزمون

هزینه ی ثبت نام برای این آزمون در هر دانشگاه متفاوت است. میانگین این هزینه 150-1500 لیر است.

منابع آزمون

در مجموعه آکادمی آران دوره های این آزمون معمولا 6 ماهه می باشند. منبع اصلی و تدریس شده در این دوره ها کتاب انتشارات مجموعه ARAN بوده که برای تدریس قسمت ریاضی و هندسه آزمون می باشد. 

در طول دوره های آموزشی، برای آمادگی بیشتر متقاضیان آزمون های مبحثی، آزمون های دوره ای و آزمون های جامع گرفته می شوند که منابع مورد اسفاده در این دوره ها کتاب های پوزا، متروپل و چاعداش می باشد.

تصویر

شبنم آنا

کارشناس پروژه چابک

جون اسمیت یک عکاس ، نویسنده و نویسنده مشهور است که اشتیاق به هر کاری را انجام می دهد.

رتبه بندی دوره

5.00 به طور متوسط ​​بر اساس 1 رتبه بندی

ستاره

90%

ستاره

80%

ستاره

65%

ستاره

60%

بررسی ها

 • تصویر

  شبنم آنا

  تمام نیازهای من را بپوشانید

  این دوره مواردی را که می خواهیم تغییر دهیم مشخص می کند و سپس کارهایی را که باید برای ایجاد نتیجه مطلوب انجام شود ، مشخص می کند. این دوره به من کمک کرد تا به روشنی مشکلات را تعریف کنم و طیف گسترده تری از راه حل های با کیفیت را ایجاد کنم. از تحلیل ساختارهای بیشتر گزینه ها پشتیبانی کنید.