زندگی در ایتالیا

زندگی در ایتالیا

ایتالیا در یک نگاه

حکومت: جمهوری

مساحت: 245.301 کیلومتر مربع

جمعیت: حدود 57 میلیون نفر

پایتخت: رم

موقعیت: جنوب قاره اروپا

زبان: ایتالیایی

واحد پول: یورو ( €)

ساعت: ساعت رسمی ایتالیا ′02:30 از ایران عقب تر است.

کشور ایتالیا

جمهوری ایتالیا کشوری مدیترانه ای در جنوب اروپاست که شامل شبه جزیره ایتالیا و دو جزیره بزرگ دریای مدیترانه، سیسیل و ساردینی می باشد. فرانسه، اسلوانی، اتریش و سوئیس کشورهای همسایه ایتالیا هستند. این کشور از جغرافیا به 20 ناحیه تقسیم میشود که در نوعی دیگر از تقسیم بندی شامل 110 استان می باشد.

این کشور توسط دریاها محدود شده، دریای آدریانیک در ساحل شرقی، دریای تیرهنیان در غرب و دریای مدیترانه و در یای یونانی در جنوب این کشور است. تقریبا 40 درصد از خاک ایتالیا کوهستانی است و در زمستان منطقه بسیار خوبی برای تفریحات زمستانی محسوب می شود. دو رشته کوه آپنین و رشته کوه آلپ ستون فقرات این کشور محسوب می شوند. کوه ووزویوس تنها آتش فشان فعال در سرزمین اروپاست و در جزیره سیسیل نیز کوه اتنا فعال است. رودخانه های ایتالیا جزو مناطق گردشگری ایتالیا محسوب میشوند. رودخانه پ از از شمال کشور شروع میشود و بعد از عبور از شهر تورین به طرف شرق می رود. در پایان این روخانه دلتای دیدنی وجود دارد.  رود آرنو از شمال از فلورانس شهر زیبای ایتالیا و شهر پیزا جریان دارد و به دریای تیرین وارد می شود. رودخانه تیبر نیز به طرف جنوب از شهر رم عبور میکندو به دریای تیهنیان وارد می شود.

 

مردم ایتالیا

مردم ایتالیا با هنر، خانواده، معماری و غذاهای خوشمزه پیوند عمیقی دارند. ایتالیا کشور زادگاه امپراطوری رم بوده از این رو فرهنگی بسار غنی دارد. مردم ایتالیا در هنر و معماری خوش درخشیده اند، ایتالیا زادگاه برخی از سبک های معماری دنیا است که سالانه بسیاری از مردم را به سمت خود می کشاند. بر خلاف برخی کشورهای اروپایی، در ایتالیا خانواده از ارزش و جایگاه والایی برخوردار است. آن ها دورهمی های خانوادگی زیادی دارند و فرزندان خود را به پیوند رابطه خویشاوندی تشویق می کنند.

 

آشپزی و غذاهای ایتالیایی

آشپزی ایتالیایی فرهنگ مردم تمام جهان را تحت نفوذ خود درآورده است. پاستاها در شکل و ابعاد مختلف با طعم های متنوع خلق شده اند. روح غذاهای خوشمزه ایتالیایی را فقط با خوردن آن می توان درک کرد. بسیاری از دورهمی های ایتالیایی حول محور غذا میچرخد. پیتزاهای خوشمزه پاستا و پنه همراه با پنیر های لذیذ در این کشور متولد شده اند. علاوه بر غذا مردم ایتالیا در تهیه دسر بی مثال هستند و دسرهای معرکه ای در فرهنگ غذایی غنی خود دارند.

 

نژاد مردم ایتالیا

ایتالیایی ها از نژاد آلمانی ها، فرانسوی ها، البانیایی تبار و ایتالیایی یونانی تبار در جنوب و اسلاوتبار در شمال هستند. البته مهاجران زیادی از کشورهای مختلف به ایتالیا مهاجرت می کنند از این رو ده درصد کودکانی که در سال 2007 به دنیا آمدند یکی از والدین شان خارجی بوده اند. بیشترین مهاجران این کشور به ترتیب از اروپای شرقی، شمال آفریقا، آسیا، آمریکای لاتین بوده اند.

 

زبان مردم ایتالیا

زبان ایتالیایی یکی از شاخه‌ های زبان لاتین است و شباهت بسیار زیادی به سایر شاخه های زبان لاتین مانند فرانسوی، اسپانیایی، رومانیایی و پرتغالی دارد. با این که زبان ایتالیا زبان رسمی این کشور است اما زبان های پرگویش زیادی در ایتالیا وجود دارد که برخی از آن ها نیمه رسمی هستند.اما برخی مردم با زبان های رسمی دیگری صحبت می کنند، مثلا در شمال ایتالیا، آلمانی زبان رسمی مردم تیرول می باشد و در ایالت وال له داوستا مردم به زبان فرانسوی آشنایی کامل دارند.

 

دین مردم ایتالیا

بیش از 90 درصد مردم ایتالیا پیرو کلیسای کاتولیک هستند. در سال های اخیر طرفداران آیین های آتئیست ها و آگنوستیک ها نیز رو به افزایش بوده است. سایر ادیان همانند اسلام، یهودیت، ارتدوکس و پروتستان نیز در این کشور اقلیت های مختلف دینی را تشکیل داده اند. اکثر مردم ایتالیا (87 درصد) مسیحی کاتولیک هستند از این رو حاکمیت این کشور به این مذهب می باشد و مسلمان هایی که در این کشور زیندگی م یکنند اغلب مهاجر هستند. در حال حاضر 715000 مسلمان در ایتالیا زندگی می کنند.

 

پایتخت ایتالیا

شهر رم پایتخت ایتالیا است که پرجمعیت ‌ترین و بزرگ ترین شهر ایتالیا با دو میلیون و ششصد هزار نفر جمعیت محسوب می شود. این شهر مرکز ناحیه لاتزیو است.

رم همچنین وسیع‌ ترین شهرداری ایتالیا را نیز در اختیار دارد. این شهر برای دوره های پیاپی و به مدت طولانی به عنوان پایتخت امپراتوری روم و اقامتگاه پاپ انتخاب شده است و از مراکز سیاسی و مذهبی تمدن غرب به شمار می رود.

مساحت و جمعیت کشور ایتالیا

مساحت این کشور تقریبا 300 هزار کیلومتر مربع است و در اغلب مناطق دارای آب و هوایی مدیترانه ای است. این کشور با 61 میلیون نفر جمعیت به عنوان پرجمعیت ترین کشور اروپای جنوبی و چهارمین کشور پرجمعیت در قاره سبز شناخته می شود.

 

حکومت ایتالیا

پادشاهی ایتالیا کشوری بود که در سال 1861 تاسیس شد. این کشور توسط پادشاه ویکتور امانوئل دوم ساردنی برای اولین بار تاسیس شد. کشور ایتالیا در نتیجه یگانگی ایتالیا به دلیل جنگ های پادشاهی ساردنی که حکومت ابتدایی این کشور بود تاسیس شد و تا سال 1946 پایدار ماند.

 

مهم ترین شهرهای ایتالیا

ایتالیا دارای 19 استان است و هر کدام از این استان ها نیز در بر گیرنده شهرستان ها، شهرها و بخش های متعددی می باشد. اما در این میان شهرهای میلان، تورنیو، جنوا، پالرمو، فلورانس و کاتانیا و دولت شهرهای واتیکان و سن مارینو به ترتیب در زمره مهم ترین شهرهای ایتالیا قلمداد می شوند.

 

نماد ایتالیا

همانطور که در مطالب قبل به صورت گذرا اشاره کردیم ایتالیا از واژه Víteliú در زبان باستانی اتروسکی و از ریشه یونانی ایتالوس (italos) به معنی گوساله آمده است.

این امر بدان جهت است که ایتالیا به معنای سرزمین گاوهاست. قبایل جنوبی ایتالیا هم در دوران گذشته گاو نر را نماد خود دانسته و نام ایتالیا نیز از همین منبع نشأت می‌گیرد.

 

فرهنگ و آداب و رسوم ایتالیا

مردم ایتالیا بسیار رسمی و البته قدری هم جدی هستند. آن ها هرگز در دیدارهای اولیه صمیمی نمی شوند و اگر شما با لحن صمیمی با آن ها برخورد کنید این کار را نوعی توهین و تجاوز تلقی می کنند. آن ها در دیدارهای اولیه حتی از گفتن اصطلاحاتی همانند -سلام- خودداری می کنند و با بکارگیری اصطلاحاتی همانند -روز خوش- جدی بودن و رسمی بودن خود را حفظ می کنند.  رژیم غذایی بخش قابل توجهی از فرهنگ این مردم را تشکیل می دهد. غذاهای ایتالیایی قدری سنگین و پرکالری هستند. هر نوع خوراکی که بخواهید در این کشور یافت می شود. غذاهایی که با گوشت زیاد و پنیر های مختلف طبخ شده اند به وفور در ایتالیا یافت می شوند. معماری گوتیک به عنوان معماری اصیل در این منطقه شناخته می شود. هرچند اغلب ساختمان های ایتالیایی ها در دوران گذشته بسیار گسترده بوده است، اما امروزه اغلب خانه ها متراژ کمتری دارند و البته با حضور صنایع پیشرفته به شیوه مناسبی طراحی می شوند.

ایتالیایی ها به شدت عاشق کافه رفتن هستند. قهوه اسپرسو جایگاه ویژه ای در میان این مردم دارد. در کافه های ایتالیا می توانید بهترین اسپاگتی ها، قهوه ها، سیب زمینی های سرخ شده و پیتزاها را سفارش دهید. باتوجه به اینکه کشور ایتالیا در حال حاضر تعداد بسیار زیادی مهاجر را از سایر کشورها پذیرفته است میزان تنوع فرهنگی در شهرهای مختلف نیز رو به افزایش است.

اقتصاد ایتالیا

بخش اصلی اقتصاد ایتالیا وابسته به بخش های شمالی است که ارتباط راحت تر و بیشتری با سایر کشورهای اروپایی دارد. در این بخش صنایع مهم و کشاورزی مدرن به عنوان دو قطب اصلی اقتصاد کشور فعالیت می کنند. صنایع ایتالیا با تولید برندهایی همانند فراری، وسپا، مازراتی، لامبورگینی، فیات (برترین خودروهای سوپراسپرت)، ورساچه، گوچی، والنتینو، پرادا، آرمانی، Trussardi، Moschino، Etro، Zegna و دولچه-گابانا گره خورده است و بخش کشاورزی نیز به تولید ذرت، گندم، برنج، انگور (براي صنعت مهم شرابسازي)، ميوه و علوفه براي گله ‌های دامداری مربوط به صنایع لبنی می پردازد. بخش های جنوبی در کشور ایتالیا نسبت به بخش های شمالی کمتر توسعه یافته اند، البته اهالی این بخش ها در مقابل ورود ماشین آلات صنعتی برای توسعه کشاورزی مقاومت می کنند. در این بخش ها محصولاتی همانند چغندر قند، انگور، ذرت، گندم، گوجه فرنگي و سويا را تولید می کنند. بخش توریسم نیز بخش قابل توجهی از رونق اقتصاد این کشور را تشکیل می دهد. ایتالیا سالیانه پذیرای میلیون ها گردشگر خارجی است که میلیون ها دلار ارز خارجی را به کشور وارد می کنند. صنايع الكتريكي و الكترونيكي، وسايل نقليه، دوچرخه سازي، كالاهاي چرمي، نساجي، پوشاك، چيني و سراميك نیز تاثیر بسیاری در اقتصاد این کشور داشته اند.

 

قوانین کشور ایتالیا

بالاترین قانون این کشور با عنوان قانون اساسی شناخته می شود. در اصل اول این قانون آمده است که «جمهوری‏ دموکراتیک‏ مبتنی‏ بر کار است‏. حاکمیت‏ متعلق‏ به‏ مردم‏ می‏ باشد که‏ بر طبق‏ قواعد و در حدود مقرر در  قانون ‌اساسی ‏ اعمال‏ می‏ گردد

نظام حقوقي ايتاليا بخصوص در بخش حقوق مدني براساس حقوق رم و قوانين ناپلئوني فرانسه است. پارلمان اين كشور متشكل از دو مجلس نمايندگان و سنا بوده و مرجع ناظر بر قانونگذاري ايتاليا نيز همان دادگاه قانون اساسي است.

بر اساس قانون اساسی این کشور، سیستم قوه قضاييه مانند اغلب كشورها، مستقل از قواي مقننه و مجريه است. نظام قضايی ايتاليا نیز همانند اغلب کشورها شامل مجموعه ای از دادگاه ها و قضات می باشد که هر دادگاه جزیی از شبکه ملی را در بر می گیرد.

دادگاه عالي تجديد نظر بالاترین دادگاه ممکن برای رسیدگی مجدد به برخی از احکام است كه اختصاصا نسبت به امور حكمی رسيدگی می کند و وارد مسائل ماهوی نمی شود. در این کشور دادگاه هایی همانند دادگاه های ایران اعم از عمومی، حقوقی، کیفری و شورای حل اختلاف در قالب های دیگری فعالیت می کنند.

 

آب و هوای ایتالیا

ایتالیا به علت حضور رشته کوه های آلپ دارای آب و هوای متنوعی است. همانند سایر کشورهای مدیترانه‌ ای، آب و هوای ایتالیا نیز گرم و خشک‌ است. گرم‌ ترین ماه سال به ژوئیه اختصاص دارد که تقریبا مصادف با تیرماه در ایران است.

در شمال کشور هوای سردتری حاکم است و بیشترین میزان بارش برف نیز به همین مناطق اختصاص دارد. شاید قدری عجیب باشد، اما برخی از مناطق جنوبی ایتالیا در قاره سبز برخی از ایام سال را ممکن است بدون بارش سپری کنند. بین آوریل تا ژوئن که تقریبا مصادف با اواسط فروردین تا اواخر خرداد است بهترین زمان ممکن برای مسافرت به ایتالیاست. در این زمان اغلب نقاط کشور سرسبز بوده و گل های مختلف در نقاط مختلف روییده اند. همچنین می توانید از گرمای دل انگیز آفتاب لذت ببرید بدون اینکه گرمای آن شما را اذیت کند. اما سعی کنید در ماه های ژوئیه و آگوست که مصادف با تیر ماه و مرداد ماه در تابستان است به این کشور نروید چرا که گرمای هوا بیش از حد تحمل اغلب افراد است.

 

سیاست ایتالیا

در سال 1946 و 1947 قانون اساسی کشور ایتالیا تنظیم و تصویب شد. این کشور درارای نظام سیاسی پارلمانی است یعنی رئیس جمهور و وزیر نخست وزیر توسط پارلمان انتخاب میشود. در سال 1948 مردم کشور ایتالیا در یک همه پرسی به نوع حکومت خود رای دادند و در پی آن جمهوری ایتالیا از دو مجلس نماینگان و مجلس سنا برخوردار شد.این کشور دارای 630 نماینده بوده و هر پنج سال یکبار با رای مردم انتخاب میشوند. نمایندگان مجلس نیز به منتخب مردم می باشد. سیست گذاری ها و فعالیت های مرتبط با نظارت و کنترل دولت از مهمترین وظایف هم مجلس و هم کمسیون است و در مورد مسائل مهم و روز بحث می شود.

واحد پول ایتالیا

واحد پول ایتالیا یورو (به الفبای لاتین: euro)است که ارز رسمی بلژیک بوده ویکای پول کشورهای یورو می باشد. یورو به 100 سنت تقسیم میشود و در حال حاضر در 10 کشور عضو اتحادیه اروپا در جریان است.

پرچم ایتالیا

پرچم ایتالیا جزو پرچم هایی است که به راحتی در ذهنتان ماندگار خواهد شد زیرا مانند پرچم ایران از سه رنگ سبز سفید و قرمز تشکیل شده است.  این پرچم که از پرچم کشور فرانسه الهام گرفته شده است ارزش های متفاوتی دارد. رنگ سبز این پرچم بیانگر دشت و تپه، رنگ سفید نشانگر قله های برفی آلپ و رنگ قرمز پرچم ایتالیا خون های ریخته شده را بیان می کند. البته تفسیر های مذهبی رنگ سبز را به امید، رنگ سفید را به ایمان و رنگ فرمز را به فداکاری نسبت میدهند که تفسیر جالبی است.

 

مکان های دیدنی ایتالیا

مکان های دیدنی ایتالیا به قدری زیاد هستند که نمی توان آن ها را در یک مقاله کوتاه معرفی کرد به همین علت تصمیم گرفته ایم مهم ترین مناطق توریستی و جاذبه های گردشگری در این کشور را به شما معرفی کنیم:

 • شهر ورونا Verona
 • شهر باستانی هرکولیوم
 • جزیره البا
 • پارک ملی پارادیزو واقع در طبیعت سرسبز و زیبای آلپ
 • قصر داسال (اربینو)
 • آبنمای تروی سانتا ماریا دل گرازی (میلان)
 • ساحل لا پلوسا
 • کلیسای سن ویتال (راونا)
 • رشته کوه های دولومیتس
 • کلیسای دی سن فرانسسکو (آسیسی)
 • خانه های غار مانند ملقب به ساسی دی ماتر
 • کوه آتنادر جزیره سیسیلی
 • دیومو اوووییتو نمونه درخشان معماری گوتیک
 • پیتزا ناپولتانا
 • بندر پورتوفینو
 • کلیسای سنت مارکز (ونیز)
 • جزیره کاپری ک
 • لیسای سنت پیتر (رم)
 • دره معابد
 • شهر قدیمی مانارولا
 • برج پیزا
 • دریاچه کومو
 • شهر کوچک پوسیتانو
 • شهر پومپی ایتالیا
 • میدان پیازا دل کامپو
 • کلیسای سانتا ماریا یا مریم مقدس
 • کانال بزرگ ونیز
 • آمفی تئاتر کولوسئوم رم