آزمون YÖKDİL

آزمون YÖKDİL

آزمون YÖKDİL

آزمون  YÖKDİL چیست؟

علاوه بر آزمون YDS، آزمون زبان خارجی مؤسسات آموزش عالی (YÖKDİL) نیز برای تعیین میزان مهارت زبان داوطلب در رشته های (علوم و مهندسی، علوم اجتماعی و انسانی، بهداشت) برگزار می شود.

آزمون (YÖKDİL) یک آزمون زبان مرکزی است، که توسط دانشگاه آنکارا تهیه شده و توسط دانشگاه آنادولو و با دستور شورای آموزش عالی (YÖK) برگزار می شود. پس از هفتمین آزمون که در 28 مارس 2019 برگزار شد، YÖKDİL به طور کلی به ÖSYM منتقل شد و از 3 نوامبر 2019 توسط ÖSYM شروع به انجام شد.

آزمون  YÖKDİL

آزمون YÖKDİL شامل 80 سوال است. هر سوال شامل پنج گزینه است و 180 دقیقه به داوطلبان فرصت داده می شود. سوالات آزمون شامل موارد زیر است:

تعداد سوال موضوع
7 لغت
34 گرامر
12 ترجمه
15 درک مطلب
12 کلوز تست
80 جمع

چه کسی می تواند در آزمون YÖKDİL شرکت کند؟

♦ داوطلبانی که می خواهند برای کادر آموزشی به عنوان مدرس، کارشناسان ویا دستیاران پژوهشی درخواست دهند.

♦ داوطلبان کارشناسی ارشد، دکتری.

♦ داوطلبانی که در آزمون تخصصی پزشکی (TUS)، آزمون تخصصی دندانپزشکی (DUS) یا آزمون تخصصی داروسازی (EUS) شرکت خواهند کرد.

♦ داوطلبانی که می‌خواهند برای ارتقای تحصیلی درخواست دهند و به درخواست دانشگاهی که در آن کار می‌کنند، باید گواهی کنند که مهارت زبان آکادمیک خاصی دارند.

♦ داوطلبانی که در خارج از کشور تحصیل می کنند و می خواهند از نتایج YÖKDİL برای رویه های معادل سازی دیپلم بهره مند شوند.

♦ متقاضیانی که می خواهند سطح مهارت زبان خارجی خود را مشخص کنند.

وضعیت هم ارزی آزمون  YÖKDİL

در بیانیه شورای آموزش عالی آمده است که امتحان یوکدیل معادل آزمون زبان خارجی (YDS) خواهد بود. از آنجایی که هیچ تفاوتی بین YÖKDİL و YDS از نظر نمره گذاری وجود ندارد، می توانید نمرات آزمون تافل IBT یا PTE خود را مطابق جدول زیر به عنوان نمرات YDS / E-YDS حساب کنید:

TOFFEL IBT YDS/YÖKDİL
120 100
114 95
108 90
102 85
96 80
90 75
84 70
78 65
72 60
66 55
60 50
54 45
48 40

 

ارزیابی آزمون  YÖKDİL

ارزشیابی از 100 (صد) امتیاز بوده و فقط با در نظر گرفتن پاسخ های صحیح انجام می شود و پاسخ های اشتباه تاثیری در نتیجه امتحان نخواهد داشت. به همین دلیل به نفع شما خواهد بود که هیچ سوالی را بی پاسخ نگذارید.

چند امتیاز باید از YÖKDİL بگیرم؟

داوطلبانی که برای دستیار پژوهشی درخواست می کنند باید حداقل 50 امتیاز از YÖKDİL کسب کنند. (50 امتیاز از 100 = 40 پاسخ صحیح از 80).

♦ دانشیار و داوطلبان مدرک دکترا / مهارت در هنر باید حداقل 55 امتیاز از 100 را از YÖKDİL کسب کنند. (55 امتیاز از 100 = 44 پاسخ صحیح از 80).

♦ 50 امتیاز از YÖKDİL برای جابجایی یا انتصابات خالی به کادر آموزشی غیر از اعضای هیئت علمی مورد نیاز است.

♦ داوطلبانی که وارد TUS، DUS یا EUS می شوند باید حداقل 50 امتیاز از YÖKDİL کسب کنند.

 

نحوه ی ثبت نام آزمون  YÖKDİL

داوطلبان می توانند برای شرکت در آزمون به نشانی http://yokdil.yok.gov.tr درخواست دهند. برای درخواست، باید در سیستم دانشگاه آنادولو ثبت نام کنید. آزمون  YÖKDİL دو یا سه بار در سال برگزار می شود. هیچ محدودیتی برای ورود به آزمون وجود ندارد. هزینه ی ثبت نام در این آزمون هر ساله در همین سایت قایل مشاهده است. نتایج آزمون در سایت yok.gov.tr ​​اعلام خواهد شد.

YÖKDİL به چه زبان هایی اجرا می شود؟

YÖKDİL به زبان های آلمانی، عربی، فرانسوی و انگلیسی برگزار می شود. با این حال، در بین این زبان ها فقط انگلیسی از Science، Health یا Social Sciences متمایز می شود. بر این اساس، به عنوان مثال، اگر زبان انتخابی شما برای آزمون انگلیسی است ، می توانید هر یک از علوم، بهداشت یا علوم اجتماعی را مطابق با برنامه کارشناسی یا کارشناسی ارشد انتخاب کنید.اگر داوطلبی هستید که به زبان های آلمانی، عربی یا فرانسوی در آزمون شرکت می کنید، نمی توانید علوم یا علوم بهداشتی را انتخاب کنید و فقط آزمون های علوم اجتماعی به زبان های آلمانی، عربی و فرانسوی تهیه می شود.